Rulman Modelleri Nelerdir?

Rulman olarak adlandırılan aparatlar, birbirine zıt olarak dönen halka içinde yer alan bilya ya da makaraların sürtünmeyi azalttığı parçalardır. Bununla birlikte hareketlerin en az güçle iletimini sağlayan aparatlar olarak da ifade edilebilir. Alternatif rulman üretimleri, farklı çeşitlerde imal edilmektedir. Yani ihtiyaca uygun olarak bilyalı ve makaralı olarak çeşitlilik gösterir. Bu çeşitler, özellikleri doğrultusunda farklı niteliklere ayrılmaktadır.

Çeşitler arasında; eksenel bilyalı rulmanlar, radyal bilyalı rulmanlar, omuzlu bilyalı rulmanlar, eğik bilyalı rulmanlar, oynak bilyalı rulmanlar, oynak bilyalı rulmanlar, makaralı, silindirik, konik makaralı rulmanlar olarak çeşitlilik gösterir. Kısacası kullanım sağlanacak sektöre uyumlu olarak rulman tercihi yapılabilmektedir. Kullanılacak sektöre göre de materyal yapıları değişkenlik gösterir.

Rulman Modelleri Nelerdir?

Her sektör için olmazsa olmaz aparatlar arasında yerini alan rulmanlar, farklı modellerde üretilmektedir. Konya rulman denildiğinde akla gelen risk rulmanın ürettiği aparatlar, kaliteli ve işlevseldir. Modellerin çeşitliliği her sektörü destekleyecek ölçüttedir. Rulman modellerinin genel olarak en sık kullanım sağlandığı çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

İnce kesitli rulmanlar, silindirik makaralı rulmanlar, iğneli kafesler, iğneli burçlar kovanlar, tek yönlü iğneli burçlar, iğneli rulmanlar, kombine iğneli rulmanlar, iç bilezikler, sızdırmazlık bilezikler, eksenel iğneli rulmanlar, çapraz makaralı rulmanlar, eksenel radyal rulmanlar, destek rulmanlar, döner bağlantılar modeller arasında yerini almaktadır. Rulmanların her sektörde model işlevi neticesinde kullanım sağlanacağı söylenebilir.

CNC Rulmanları

Rulman çeşitleri arasında yerini alan CNC rulmanları, vidalı, vidasız, NSK 100 bar olarak ayrılmaktadır. Risk rulman üretimi olarak kaliteli işçilikle imal edilen malzemelerdir. Bu ürünler, hangi işleme makinesine özel olacaksa talebe göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle sektöre bağlı seçilebilen bir parçadır. Hemen hemen her dönemde CNC tezgahları için değil, araba, asansör dahil olarak yüzlerce makinede kullanım sağlanabilmektedir.

Sürtünmeyi minimuma indiren rulmanlar, müşteri taleplerine uygun olarak yeni çeşitler tasarlanmaktadır. CNC rulmanları sıralanan çeşitlerde üretilse de farklı üretim modelleri de vardır. Gittikçe gelişen teknolojiden dolayı, sürekli kendini güncelleyen ve yenileyen rulman modellerini bulabilmek mümkündür. Bu çeşitlilikten dolayı, müşteriler isteğine bağlı olan modeli kolaylıkla belirleyebilir.